+48 22 743 91 22


Implanty, protetyka, ortodoncja, stomatologia, dentysta, Warszawa, Zacisze, Targówek, mail, kontakt Implanty, protetyka, ortodoncja, stomatologia, dentysta, Warszawa, Zacisze, Targówek, telefon


Ortodoncja: aparaty stałe i ruchome.

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny. Dawniej powszechne było przekonanie, że wady te są wyleczalne tylko w młodym wieku. Obecnie dokonuje się korekty wad zgryzu u osób czterdziestoletnich, a nawet starszych. U dzieci korekta wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ruchomych, które doskonale nadają się do leczenia ortodontycznego w okresie rozwojowym. Efekty starannie prowadzonego leczenia aparatami ruchomymi są zawsze trwałe.

Prawidłowe ustawienie zębów to nie tylko poprawa wyglądu i lepsze samopoczucie, ale także mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego, tendencji do chorób przyzębia. Leczenie ortodontyczne często może również zniwelować wady wymowy, jak również poprawić funkcję oddychania, połykania, żucia. Najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześnie zdiagnozować wadę i rozpocząć leczenie, dlatego na pierwszą konsultację ortodontyczną warto wybrać się z dzieckiem około 5 roku życia.

Na pierwszej konsultacji lekarz ortodonta postawi diagnozę, wykona fotografie cyfrowe (zewnątrz- i zewnątrzustne) oraz pobierze wyciski do wykonania modeli diagnostycznych i w celu zaplanowania leczenia. Zleci także ewentualne konieczne badania dodatkowe (RTG – pantomogram, TELE boczne głowy; tomografia komputerowa CBCT) oraz konsultacje specjalistyczne. Kolejna wizyta to przedstawienie planu leczenia oraz jego akceptacja przez pacjenta. Poinformujemy także o kosztach związanych z całością prowadzonych działań. Jest wiele metod leczenia ortodontycznego, które prowadzą pacjenta i lekarza do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest piękny uśmiech. Leczenie dzieci odbywa się najczęściej za pomocą aparatów ruchomych. W naszym gabinecie oferujemy zarówno aparaty ruchome jak i stałe stosowane w okresie uzębienia mieszanego, np. aparat Schwarza, aparat do szybkiego poszerzania szczęki ze śrubą Hyrax, aparaty elastyczne (czynnościowe), częściowe aparaty stałe (zakładane na kilka zębów), i inne. U osób starszych stosuje się aparaty stałe. Leczenie nimi daje bardzo dobre rezultaty. Po zdjęciu aparatu Pacjent może uśmiechać się pokazując piękne i proste zęby.

Aparat elastyczny Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne, to nie tylko leczenie dzieci. Pacjentami mogą być także nastolatkowi i dorośli. Obecne trendy wskazują, że w ortodoncji nie obowiązują granice wiekowe. Najnowsze techniki ortodontyczne pozwalają rozwiązywać problemy pacjentów w każdym wieku. W naszym gabinecie w leczeniu nastolatków i dorosłych stosujemy aparaty stałe w technice niskiego tarcia SWLF (Straight Wwire Low Friction), która pozwala na znaczące ograniczenie dyskomfortu pacjentów zarówno po założeniu aparatu stałego jak i po wizytach kontrolnych, a także całościowo skrócić czas leczenia (w większości przypadków około 1,5 roku). Dajemy do wyboru pacjentom różne rodzaje zamków (metalowe, porcelanowe, kryształowe). Aparat samoligaturujący Damona. System samoligaturujący to nowoczesny system ortodontyczny umożliwiający znaczne skrócenie czasu leczenia. Do głównych zalet tego systemu należą: krótki okres leczenia, rzadsze wizyty kontrolne, eliminacja dyskomfortu towarzyszącemu zazwyczaj przy leczeniu ortodontycznym, ułatwienie utrzymania idealnej higieny w jamie ustnej, większa estetyka – zamki są mniejsze, a przez to mniej widoczne.

Niektóre wady zgryzu mogą być wyleczone jedną z najnowocześniejszych na świecie metod – Invisalign lub Clearaligner. Jest to metoda polegająca na stosowaniu przezroczystych nakładek na zęby, które są okresowo wymieniane i kontrolowane przez lekarza. Dają one pacjentom duży komfort, a także pozwalają utrzymać idealną higienę przez cały proces leczenia, ponieważ są wyjmowane w czasie posiłków i do zabiegów higienicznych.

Po każdym aktywnym okresie leczenia ortodontycznego następuje faza retencji, podczas której staramy się utrzymać uzyskany efekt leczenia. W tym celu stosujemy różnego rodzaje aparaty retencyjne (stałe klejone retainery, płytki retencyjne, płytki termoformowalne). Więcej informacji w zakładce PORADY Ortodoncja